Když Meta představila svůj jazykový model AI Llama 2, rozvířila docela konverzace tvrzením, že jde o open-source a bezplatný model AI. Navzdory tomu, že Meta tvrdí, že je „open-source“, model umělé inteligence nemohl splnit kritéria stanovená Open Source Initiative (OSI). Nyní Joelle Pineau, viceprezidentka Meta pro výzkum umělé inteligence, navrhuje, aby se požadavky na licencování open source vyvíjely.
Jádro problému
Jádrem tohoto problému je Llama 2, kterou společnost uvedla na trh v červenci jako první „open-source“ model umělé inteligence. Aby však mohla být služba považována za open source, měla by podle požadavků OSI nabízet bezplatné šíření, plný přístup ke zdrojovému kódu a umožňovat úpravy. Meta sice některé z těchto podmínek splnila, ale skutečnost, že společnost účtovala licenční poplatek vývojářům s více než 700 miliony denních uživatelů a nedovolila jiným společnostem trénovat své modely umělé inteligence pomocí Llama, způsobila, že nebyla způsobilá pro „open-source“. štítek “.
Reakce Meta na požadavky open-source
Když Pineau mluvil o situaci, uznal omezení společnosti, ale poukázal na to, že jejich řešení vytváří rovnováhu mezi sdílením informací a ochranou obchodních zájmů společnosti Meta. „Otevřenost zásadně změnila způsob, jakým přistupujeme k výzkumu, a tlačí nás k tomu, abychom od začátku vydávali pouze to, co je bezpečné a zodpovědné,“ řekl Pineau.
Tvrdila také, že to není první open-source projekt, na kterém tým pracoval. Je to proto, že v roce 2016 společnost představila PyTorch, open-source knihovnu strojového učení založenou na knihovně Torch, kterou mnozí používají v aplikacích, jako je počítačové vidění a zpracování přirozeného jazyka.
„Jak se rozhodneme zveřejnit náš výzkum nebo kód, závisí na vyspělosti práce. Když nevíme, jaká by mohla být škoda nebo jaká je její bezpečnost, dáváme pozor na to, abychom výzkum zpřístupnili menší skupině,“ dodal Pineau.
Kromě toho Meta také zdůraznila, že upřednostňuje zpětnou vazbu od různorodé skupiny výzkumníků a spolupracuje s různými průmyslovými organizacemi, jako je Partnership on AI a MLCommons, na vývoji měřítek a pokynů pro tyto modely AI.
Zdroj: androidheadlines.com