Indický úřad pro finanční kriminalitu zatkl vysokého manažera Vivo a tři další osoby v případu praní špinavých peněz. Ředitelství pro prosazování (ED) vzalo Guangwen Kuang, vedoucího správy ve Vivo India, do vazby začátkem tohoto týdne po dlouhém vyšetřování. Společnost obvinění popřela a plánuje uplatnit své zákonné možnosti.
Indie zatkla manažera Vivo v případu praní špinavých peněz
Tento případ se datuje do července 2022, kdy ED provedla razii na 48 místech patřících společnosti Vivo v Indii a z jejích bankovních účtů zabavila 4,65 miliardy ₹ (59 milionů dolarů). Agentura zjistila, že čínský výrobce smartphonů během pěti let nezákonně převedl 624,8 miliardy ₹ (7,9 miliardy dolarů) své mateřské organizaci BBK Electronics (která také vlastní Oppo, OnePlus, Realme a iQOO). Tato částka představuje téměř polovinu celkových příjmů společnosti Vivo v tomto období.
Tento převod umožnil společnosti vykazovat ztráty v Indii a účinně se vyhýbat daním. ED uvedlo, že společnost Vivo se vyhnula daním v hodnotě 22,1 miliardy ₹ (280 milionů dolarů). Následovalo vyšetřování, které následně vedlo k zatčení Kuanga, který je čínským státním příslušníkem. Kuangův právník Mudit Jain potvrdil zatčení CNN a prozradil, že ED držel vedoucího ve třídenní vazbě.
Agentura, která je odpovědná za vyšetřování praní špinavých peněz a porušování devizových zákonů v Indii, chtěla úředníka Vivo do vazby na deset dní, ale soud povolil pouze tři dny, uvádí publikace s odkazem na soudní dokument. Jména dalších tří zatčených nejsou známa. Jedním z nich je údajně osoba, která pomáhala společnosti Vivo založit její kanceláře v Indii. Další dva byli účetní.
V oficiálním prohlášení po Kuangově zatčení Vivo uvedl, že spolupracuje s úřady a také zkoumá své právní možnosti. „Nedávné zatčení nás hluboce znepokojuje,“ řekl zástupce společnosti. „Vivo pevně dodržuje své etické zásady a zůstává oddána dodržování zákonů.“ Zástupce potvrdil, že firma „využije všechny dostupné právní možnosti“.
Indie také obvinila další čínské společnosti zabývající se chytrými telefony z nekalých praktik
Vivo není jedinou čínskou společností zabývající se smartphony, která čelí v Indii právním problémům. Agentura pro finanční kriminalitu v zemi také vyšetřuje Oppo a Xiaomi kvůli podobným obviněním z praní špinavých peněz. Tyto tři společnosti společně zabírají asi 45 procent celkového indického trhu smartphonů.
Vyšetřování ED přichází v době rostoucího napětí mezi dvěma nejlidnatějšími zeměmi světa. Napětí se neomezuje na obchod a ekonomiku, ale většinou vzrostlo z desetiletí trvajícího hraničního sporu podél Himalájí. Vojenské jednotky z Indie a Číny se často střetávají na hranici, což má za následek smrtelné oběti. Zásah Indie proti čínským výrobcům chytrých telefonů by nyní mohl celou záležitost ještě zhoršit. Země již dříve zakázala více než 100 čínských aplikací, včetně TikTok, s odkazem na národní bezpečnostní riziko.
Zdroj: androidheadlines.com