Umělá inteligence je pro některé technologický zázrak a pro jiné urážkou. Je to však potenciální zdroj příjmů pro velké společnosti, ale to se dalo čekat. Společnosti se předhánějí v tom, kdo bude v budoucnu ovládat lví podíl AI, a to vedlo k tomu, že někteří lidé narazí na hlavu. Nyní Demis Hassabis, šéf Google DeepMind, odmítá tvrzení, že společnost vyvolává strach, aby získala větší kontrolu nad umělou inteligencí.
Toto je zvláštní koncept; zdá se, že velké společnosti s umělou inteligencí se obávají, že umělá inteligence povede k zániku lidstva… takže lidé budou jejich umělou inteligenci více používat. I když je to těžké pochopit, ve skutečnosti to funguje. Společnost může prosadit myšlenku, jak nebezpečná by umělá inteligence mohla být, aby přiměla regulační orgány k vypracování zákonů upravujících umělou inteligenci. Tyto společnosti se mohou dostat do postele s těmito regulátory, aby mohly vytvořit předpisy vhodnější pro jejich modely. Budou tedy vhodnější pro provoz podle těchto předpisů ve srovnání s jinými společnostmi.
To by této společnosti mohlo v budoucnu poskytnout výhodu na trhu AI. Čím větší kontrolu má společnost na trhu AI, tím více peněz může vydělat. Vždy se to vrátí k penězům.
Demis Hassabis se staví proti tvrzením o šíření strachu kvůli dominanci AI
Hassabis byl v rozhovoru pro CNBC, kde se bránil tvrzením vedoucího vědce pro umělou inteligenci Meta Yanna LeCuna. “Pokud vaše kampaně na šíření strachu uspějí, *nevyhnutelně* vyústí v to, co vy a já bychom označili za katastrofu: malý počet společností bude ovládat umělou inteligenci.“ uvedl LeCun v příspěvku X (dříve na Twitteru).
Hassabis však nesouhlasil s komentáři během rozhovoru a uvedl několik pěkných důvodů, proč je regulace důležitá. Hovořil o dlouhodobé škodlivosti dezinformací, deepfakes, zaujatosti, špatných herců a AGI (umělá obecná inteligence). Ty silně odůvodňují potřebu regulace.
To jsou pevné body. LeCun věří ve svět, kde je AI open-source; kde jsou jazykové modely přístupné veřejnosti pro výzkum a obecné použití. Mít volně otevřenou AI má některé zásadní výhody.
Hassabis se na druhou stranu domnívá, že umělá inteligence by měla být regulována, aby se vymkla kontrole. To má také některé zásadní výhody.
V tuto chvíli nevíme, která umělá inteligence bude pro lidstvo do budoucna nejlepší, takže si budeme muset počkat, až uvidíme její potenciální účinky.
Zdroj: androidheadlines.com