Pokud jste velká společnost zabývající se umělou inteligencí a chcete, aby svět věděl, že váš produkt by to mohl změnit k lepšímu, POSLEDNÍ věc, kterou byste chtěli udělat, je říct lidem, že by to mohlo zničit lidstvo. Jeden člověk si však myslí, že tomu tak je. Spoluzakladatel Google Brain Andrew NG si podle zprávy myslí, že společnosti s umělou inteligencí se obávají o dominanci AI.
Vypadá to jako kontraintuitivní trik. Je to jako prodávat hasicí přístroje a říkat veřejnosti, že vám mohou podpálit dům. Ng věří, že to společnosti dělají, a jeho argument dává smysl.
Strach o dominanci AI
Ng mluvil s Australian Financial Review a hovořil o klamavé praxi, o které se domnívá, že společnosti dělají. Věří, že velké společnosti zaměřené na AI prodávají až příliš převládající představu, že AI povede k zániku lidstva.
Tímto způsobem by tyto společnosti mohly spustit přísné regulace týkající se umělé inteligence. To by zase mohlo ztížit rozkvět open-source modelů. To by mohlo utlumit inovace pro modely s otevřeným zdrojovým kódem a ztížit menším společnostem vstup do hry AI.
Politiky navrhované vládními orgány by také mohly vést k tomu, že společnosti budou muset licencovat AI. To by mohlo mít obrovský dopad na open-source komunitu.
Proč je open-source hrozbou pro velké společnosti
Proč se lidé hrnou do Gimpu, když je tam Photoshop? Proč získávat Mayu, když je tam Blender? Vše závisí na dostupnosti. Gimp a Blender jsou bezplatné programy, které jsou přístupné všem. Photoshop a Maya, přestože jsou úžasné kousky softwaru, jsou drahé. První jmenovaní mají také k dispozici svůj kód, na kterém může komunita pracovat. Ti poslední mají svůj kód zamčený za zapečetěným trezorem.
Pokud jde o LLM, open-source LLM jsou lidem mnohem dostupnější. Díky tomu mohou menší podniky začlenit technologii AI do své struktury, aniž by potřebovaly mnohamilionové investice. Komunita má také k dispozici zdrojový kód, do kterého může přispívat.
To znamená, že lidé se budou s větší pravděpodobností obracet na tyto modely s otevřeným zdrojovým kódem namísto zdrojů, jako je Bard, ChatGPT atd. Zda je chtít regulace trikem velkých společností, jak potlačit open-source AI, se teprve uvidí.
Zdroj: androidheadlines.com