Spropitné za službu se v posledních letech stalo předmětem vášnivých diskusí, protože místo toho, aby lidé šetřili nějakou drobností za dobré služby, musí dávat spropitné značné části hodnoty své objednávky. Tento trend je patrný zejména u služeb rozvozu jídla, kde i platformy jako DoorDash nyní varují zákazníky, že doručení bez spropitného může trvat dlouho.
Zpráva v aplikaci zní: „Doručení objednávek bez spropitného může trvat déle – jste si jisti, že chcete pokračovat? Dasheři si mohou vybrat, které objednávky chtějí udělat. Objednávky, jejichž přijetí ze strany Dashers trvá déle, obvykle způsobí pomalejší doručení.“
Toto poselství však vyvolalo na platformách sociálních médií některé rozsáhlé debaty, kdy lidé vyjadřovali zklamání a navrhovali, aby se společnost spíše zaměřila na zvýšení kompenzací řidičů. Jeden uživatel poznamenal: „Jako každá služba funguje kapitalismus. Pokud chcete jídlo rychle, buďte ochotni zaplatit o něco více. Po zhodnocení služby však dávám přednost spropitnému.“
Zatímco mnozí vyjádřili svou nespokojenost se zprávou, někteří také přišli na podporu. Je to proto, že po pandemii COVID-19 se mnoho lidí spoléhalo na rozvoz jídla jako na zdroj příjmů a spropitné k tomu výrazně přispívá.
Odpověď DoorDash
V reakci na rozsáhlou debatu Jenn Rosenberg, mluvčí společnosti DoorDash, objasnila, že tato funkce je v současné době ve fázi testování a společnost si klade za cíl vylepšit zkušenosti jak pro spotřebitele, tak pro partnery pro doručování. Kromě toho také tvrdil, že jelikož řidiči DoorDash mají svobodu přijímat nebo odmítat objednávky na základě jejich hodnoty, mohou být objednávky bez spropitného méně žádoucí a jejich doručení tedy může trvat déle.
„Tato obrazovka připomenutí je něco, co v současné době testujeme, abychom pomohli vytvořit nejlepší možný zážitek pro všechny členy naší komunity. Stejně jako u všeho, co pilotujeme, těšíme se na podrobnou analýzu výsledků a zpětné vazby,“ řekl mluvčí.
Spropitné jako kultura
Spropitné jako kulturní norma je v koncertní ekonomice relativně nová, zatímco dříve lidé dávali spropitné především v určitých prostředích služeb, jako jsou restaurace nebo komorníci. Avšak s platformami jako DoorDash, které upravují své platební struktury, které nyní umožňují řidičům ponechat si 100 % částky spropitného navíc k základní mzdě ve výši 2–10 USD v závislosti na vzdálenosti, mají řidiči tendenci ignorovat objednávky bez spropitného. Toto přehlížení bylo evidentní v různých zprávách, které upozorňovaly na případy, kdy doručovací partneři záměrně zdržovali objednávky bez spropitného a dokonce verbálně obtěžovali spotřebitele.
Zdroj: androidheadlines.com