Ukazují se první údaje o benchmarku M3, což znamená, že je vhodný čas podívat se, proč (a jak) Apple již vyhrál války procesorů.
Apple tento týden představil první tři členy své rodiny procesorů M3: M3, M3 Pro, M3 Max. M3 Ultra se může ukázat později, pokud společnost cítí poptávku. Také jsme viděli první nárokované benchmarky Geekbench pro dva z těchto čipů:
- čip M3: Jednojádrový výkon 3 030 a vícejádrový výkon 11 694.
- M3 Max: Jednojádrový výkon zhruba 3 000 a vícejádrový výkon zhruba 21 000.
Neskákej do jezera
Je důležité poznamenat, že tohoto stupně výkonu je dosahováno u počítačů, které při špičkovém výkonu využívají pouhých 50 wattů, při použití baterie poskytují 100% výkon po dobu až 18 hodin a sotva se zahřejí.
Čipy se již zdají být lepší než 16jádrové procesory Meteor Lake od Intelu, které dosahují až 13 000 vícejádrových, ale spotřebují více energie. Nové čipy Applu také zvyšují laťku proti Qualcommu, který právě minulý týden představil procesor, který téměř konkuruje dnes již starým procesorům Apple M2.
Jistě, i když najdete výkonnější čipy, tyto se nevejdou do stejného tenkého šasi Macu, obecně spotřebují mnohem více energie a jejich pořízení stojí hodně.
Zde je ukázka toho, jak se procesory společnosti Apple postaví proti sobě:
- M3: 3 030 jednojádrových, 11 694 vícejádrových.
- M2: 2 570 jednojádrových, 9 600 vícejádrových.
- M1: 1 690 jednojádrových, 7 304 vícejádrových.
- M3 Max: kolem 3 000 jednojádrových, kolem 21 000 vícejádrových.
- M2 Max: 2 736 jednojádrových, 14 495 vícejádrových.
- M1 Max: 2 376 jednojádrových, 12 185 vícejádrových.
- M3 Pro dosud neznámý.
(Testovací údaje se někdy liší, ale tyto údaje by měly být relativně přesnými vodítky.)
Z dat můžete vidět, že základní MacBook Pro s čipem M3 nyní nabízí přibližně tolik benchmarkového výkonu, jako byste získali od 14palcového. MacBook Pro s M2 Pro, zatímco M3 Max zdánlivě zastiňuje nejvyšší M2 Ultra Mac Studio.
To je samozřejmě líné srovnání, protože počet aktivních jader v různých Macech se liší a do hry vstupují další faktory. Ale pomáhá to uvést věci na pravou míru.
Od chvíle, kdy Apple představil čipy řady M, společnost fakticky soutěží sama se sebou.
Jeden velký krok pro Mac
Zde jsou tři důvody, proč tomu tak bude i nadále:
-
Okraje: Apple bere stejný základní design procesoru a iteruje jej napříč svými produkty. To znamená, že pokud jde o konstrukci procesoru, mnoho funkcí lze sdílet mezi iPhone, iPad, Mac, dokonce i Apple TV. Poté se iteruje pro každou rodinu produktů. Apple je procesor M5 téměř jistě se nyní vyvíjí svůj rozpočet na výzkum a vývoj zaplatí budoucím prodejem stovek tisíc produktů, které jej nesou. Apple nedominuje v žádné z těchto kategorií, ale společnost je vysoce zisková a její produkty se prodávají ve velkém. To znamená, že Apple nyní utratí za vývoj procesorů více než konkurenti jako Qualcomm, Intel nebo jiní. Zatímco posledně jmenované společnosti mohou získat zpět své investice prodejem mezi více zákazníky, nemusí nutně využívat integrovaných výhod designu Apple Silicon.
-
trhy: Pamatujete si všechny ty příběhy o slabosti trhu PC a smartphonů? Všechny jsou pravdivé a víme, že se to týká každého dodavatele, včetně Applu. Ve stejnou dobu, statistický anomálie Kromě toho Apple ve skutečnosti vidí, že jeho podíl na trhu ve srovnání s konkurenty stoupá, i když ostatní klesají. Podívejte, pokud jste butikový prodejce čipů, záleží na podílu Windows za poslední rok klesla o 10 %.. Důležité je, že Mac nyní představuje asi 20 % celosvětového trhu. Každý další prodej produktu Apple pomáhá splnit účet za design procesoru. Každý ztracený prodej Windows snižuje investice do PC čipu nové generace, protože snižuje marže v tomto ekosystému. Znamená to, že Apple může i nadále utrácet konkurenty za vývoj procesorů. Tomu se ostatní výrobci PC jen tak nevyrovnají, snad s výjimkou Samsungu. Huawei se tam možná dostane, ale při řešení globálních trhů čelí dalším problémům.
-
Modely: Vývojáři PC procesorů mezi sebou soutěží o prodej. Intel, Qualcomm, AMD – všichni se snaží přesvědčit výrobce počítačů a smartphonů, aby používali jejich čipy. Konkurence je nelítostná a jak se trhy zmenšují a peníze přibývají, hráči v této hře čelí skutečnému tlaku na cenu. Nově vstupující do prostoru mají velký dopad na trhy a marže. Nakonec někteří z těchto prodejců začnou snižovat své ziskové marže, aby vytvořili prodej; to je okamžik, kdy celý zpracovatelský průmysl vstupuje do cenové války. Máme viděl, že se to stalo dříve na kdysi vzkvétajícím trhu s Androidem a tablety – jakmile zesílila cenová konkurence, začaly fúze, akvizice a odchody. V dnešní době dominuje prostoru hrstka hráčů, z nichž mnozí soutěží v low-endové zóně s ohledem na cenu Apple (bar druhý uživatelský trh) zanechává za sebou. To se bude opakovat v návrhu procesoru. Apple bude i nadále generovat zisk, který potřebuje, aby mohl pokračovat v intenzivních inovacích procesorů a stále si užívat skutečně zdravého podnikání. Konkurenti budou muset pracovat mnohem tvrději a nebudou moci provést finanční investice potřebné k tomu, aby se vypořádali se společností „celý widget“.
Procesor M4
Jsem si docela jistý, že křemíkové týmy společnosti Apple již přemýšlí o procesorech M5 a pozdějších. S ohledem na to je zajímavé, jak málo se zatím objevilo spekulací ohledně jeho budoucích čipů Mac. Když přišla řeč na M3, každý věděl, že Apple přejde na 3nm procesní design. Společnost TSMC uvedla, že na tom pracuje a Apple je jejím největším zákazníkem, takže nebylo příliš těžké se k tomu přidat.
Jaká je tedy další velká věc na mapě vývoje čipů TSMC? Zpráva Anandtech naznačuje, že hlavním cílem bude vylepšení výkonu a výdrže baterie s několika plánovanými iteracemi. Každá iterace těchto 3nm procesorů přinese zlepšení výkonu a spotřeby energie, přičemž se také zvýší hustota tranzistorů.
(To je důvod, proč Apple začíná mluvit o těchto číslech – na M3 je 25 miliard tranzistorů, u M3 Max jich je 92 miliard. Sledujte, jak tato čísla v následujících třech letech porostou.)
TSMC také pracuje na 2nanometrovém procesu do roku 2025.
To může uklouznout a je pochybné, že tyto procesory budou nějakou dobu připraveny k dodání ve velkém množství, což naznačuje, že obě rodiny procesorů Apple M4 a M5 budou iterací stejného 3nm procesu. To ve skutečnosti není problém, vzhledem k tomu, že Apple je v současnosti jediným výrobcem PC, který nabízí systémy postavené na 3nm čipech pro masový trh. Téměř jistě využije své finanční síly a obrovské investice do výzkumu a vývoje, aby zajistila, že bude i nadále nabízet lepší čipy za ceny, kterým se konkurenti nemohou rovnat, a zdá se, že je na dobré cestě k tomu, aby i nadále přinášela takové zvýšení výkonu, jaké jsme již viděli v prvním po sobě jdoucích generací čipů řady M.
Abych to všechno uvedl do několika velmi spekulativních odhadů, na základě toho, co jsem četl v silničních mapách TSMC, jsem ochoten si představit, že základní procesor M5 používaný v základním Macu mini (kdykoli se objeví) může odpovídat nebo překročit výkon M3 Max ve vícejádrových testech. Opravdu nemůžete ignorovat obrovský skok zapouzdřený v cestovní mapě, jako je tento.
Ještě jedna věc
Není divu, že se vedoucí společnosti Apple usmívali, když Craig Federighi v roce 2020 přiznal, že společnost „přestřelila“, když vyvinula Apple Silicon pro Mac. „Tohle, část toho, co nás tady všechny odrazilo od zdí – jen se usmívalo – je, že když jsme ty kousky spojili, řekli jsme si: „Funguje to lépe, než jsme si vůbec mysleli.“
To je důvod, proč Apple má, bude a může i nadále vyhrávat války procesorů – a měl by ještě nějakou dobu učinit z dat Statcounter zajímavé čtení. Slyší ještě někdo ozvěnu slavné věty viceprezidenta Applu Phila Schillera týkající se inovací Applu v počítačích Mac? Vypadá to, že se nakonec může zasmát….
Prosím, následujte mě na Mastodon, nebo se ke mně připojte v AppleHolic’s bar & grill a Jablko Diskuse skupiny na MeWe.
Copyright © 2023 IDG Communications, Inc.
Zdroj: techadvisor.com