
Systémy umělé inteligence měly vždy svůj podíl na starostech, od napodobování cizí práce až po školení o datech chráněných autorským právem. Jeden takový systém umělé inteligence je však nyní zodpovědný za debut závěrečné písně Beatles „Now and Then“.
Jak umělá inteligence umožnila vznik písně?
Podle zpráv, před předčasnou smrtí Johna Lennona, nahrál koncem 70. let na kazetu tři písně – Free As a Bird, Real Love a Now and Then. Zatímco McCartney, Ringo Starr a George Harrison úspěšně dokončili a vydali první dvě písně, omezená technologie jim tehdy zabránila oddělit Lennonův zpěv a klavír od třetí písně.
Všechno se však změnilo, když Peter Jackson použil AI v dokumentu Beatles „Get Back“ k izolaci nástrojů, vokálů a konverzací, čímž připravil cestu pro dokončení závěrečné písně. Je to proto, že použitím této technologie se týmu podařilo izolovat Lennonův původní vokální výkon od jeho klavíru, což umožnilo ostatním členům dokončit píseň začleněním nových prvků. Tyto prvky zahrnovaly kytarové party nahrané Harrisonem v roce 1995, smyčcové aranžmá od McCartneyho, Gilese Martina a Bena Fostera a doprovodné vokály pocházející z původních nahrávek slavných skladeb Beatles.
Po prvním poslechu písně Paul McCartney prohlásil: „Byl to, Johnův hlas, křišťálově čistý. Je to docela emotivní. A hrajeme na tom všichni. Je to pravá nahrávka Beatles. V roce 2023, stále pracovat na hudbě Beatles a chystat se vydat novou píseň, kterou veřejnost ještě neslyšela, si myslím, že je to vzrušující věc.“
Obavy z AI
Navzdory obavám ze zapojení AI do regenerace Lennonova výkonu McCartney fanoušky ujistil, že nebylo přidáno nic syntetického, a zdůraznil, že proces primárně zahrnuje dolaďování stávajících nahrávek. Kromě toho je také důležité poznamenat, že tento proces čištění zvuku je již léta průmyslovým standardem.
„Bylo to nejblíže, jak jsme se kdy dostali k tomu, abychom ho měli zpátky v místnosti, takže to pro nás všechny bylo velmi emotivní,“ řekl Ringo Starr.
Zdroj: androidheadlines.com