AI (umělá inteligence), může pomoci? Může to bolet? Je to technologická revoluce, která přenese lidstvo do nového věku… nebo se dystopické sci-fi filmy stanou naší realitou? To jsou otázky, které si neustále klademe. Bill Gates má však obrovské plány a velké naděje do technologie AI.
YouTuber Arin Maini (MrWhosYourBoss) se posadil s Billem Gatesem a hovořil o tom, jak věří, že umělá inteligence může změnit svět. Během rozhovoru jsme získali docela podrobný obrázek o jeho vizi AI do budoucna.
Právě teď neznáme skutečný potenciál technologie AI. Zatímco umělá inteligence existuje již nějakou dobu, generativní AI je pro nás stále zcela nová. Gen AI je oheň a my jsme jeskynní muži, kteří drží hořící hůl, abychom poznali její konstruktivní a destruktivní potenciál. Obracíme se tedy na odborníky v technologickém průmyslu, abychom zjistili, co si o této technologii myslí.
Bill Gates má mnoho myšlenek na to, kam nás může technologie AI zavést v budoucnu. Zmínil několik klíčových oblastí, kde by umělá inteligence mohla mít největší dopad, a přináší několik solidních bodů.
Jak Bill Gates věří, že umělá inteligence může ovlivnit svět
Takže víme o potenciálních negativních vedlejších účincích AI; ztráty zaměstnání, tuny dezinformací a (nejhorší účinek) obrázky generované AI na našem kanálu Instagram. Každá mince má však dvě strany a AI má obrovský potenciál pomoci lidstvu. V ironickém obratu událostí to může být proto, aby poskytlo více pracovních sil na místech, která chybí; jedním z těchto míst je Afrika.
„Gatesova nadace je celá o nespravedlnosti, včetně zdravotnictví a určité práce ve školství,“ řekl Bill Gates během rozhovoru, „Kdo jsou inovátoři, kteří uvažují o doučování afrických studentů nebo poskytování zdravotní péče pro Afričany, kde je nedostatek lékařů horší? než kdekoli na světě?“
Vysvětlil, že technologie umělé inteligence mohou být mimořádně užitečné ve čtyřech klíčových oblastech ve třech širokých zastřešujících kategoriích; vzdělání, zemědělstvía zdravotní péče.
Vzdělání
Počínaje vzděláváním, mnoho lidí, kteří toto čtou, mělo na základní škole přístup ke značnému množství zdrojů. V Africe to však ve skutečnosti neplatí. Mnoho studentů nemá řádné učebnice nebo přístup k dostatečnému počtu učitelů. Maini ve videu vysvětlil, že učitelé mohou být tak řídce rozmístěni, že třídy mohou mít až 100 studentů na učitele.
To znamená, že studenti nemají takovou individuální pozornost, jakou potřebují. Je možné, že technologie AI budou osobními učiteli studentů. Spíše než, nebo spolu s tím, že jsou ve třídě, kde se musí dělit o učitele s desítkami dalších dětí, každé dítě by mohlo mít přístup k učiteli generovanému AI.
Představte si, že máte AI, která by se mohla změnit a přizpůsobit vašemu stylu učení. Většina výukových programů a služeb má předem připravený učební plán, který je navržen tak, aby odpovídal úrovním studentů. Umělá inteligence by mohla vytvořit učební osnovy založené konkrétně na potřebách dítěte.
Dalším problémem je, že mnoho učebnic prostě není přeloženo do jejich konkrétních jazyků. To znamená, že nové a informativní učebnice, které by je jinak učily, prostě nejsou dostupné. Umělá inteligence by mohla buď překládat učebnice, nebo vytvářet učebnice v jejich jazyce.
Pozornost
To vše se dostává do pozornosti. Mnoha dalším jazykům a zemím se prostě nedostává tolik pozornosti jako jiným. Většina nakladatelů své učebnice nepřekládá ani je nedistribuuje do Afriky. Dopad je dvojí. Bez náležitých zdrojů mají studenti menší šanci na vysokoškolské vzdělání.
To také znamená, že je méně studentů, kteří se mohou stát učiteli, což přispívá k nedostatku učitelů. Je to dominový efekt, který může být během několika příštích let utlumen pomocí AI.
Zemědělství
Pokud jde o zemědělství, může být těžké vydělat si na živobytí, pokud nemáte správné předpovědi nebo poznatky. Jedna věc, kterou umělá inteligence umí nejlépe, je shromažďování informací z různých dostupných zdrojů. Hovoříme o zpravodajských serverech, satelitních snímcích a dalších zdrojích, abychom poskytli stručné informace o tom, kdy by měli zemědělci sázet. Budou se moci zeptat AI na to, kdy očekávat další propuknutí nemoci (jak vysvětlil Maini), a další otázky.
Zemědělcům to poskytuje spoustu dat a pravomocí, které jim pomohou maximalizovat jejich hospodaření. Právě teď mnoho farmářů v Africe nemá řádný přístup k prognostické technologii. Není tedy třeba se připravovat na drsné počasí, pouze čekat, až nastane drsné počasí, a provádět kontrolu škod.
Zdravotní péče
Myšlenka na AI a zdravotní péči je děsivá, zejména proto, že technologie Gen-AI je stále plná nepřesných informací a halucinací. Nechcete AI věřit svému zdraví nebo zdraví někoho, koho máte rádi, ale může vám to pomoci v mnoha ohledech.
Zde je realita situace; říká se, že čas zahojí všechny rány, čas rány někdy zhoršuje. Miliony lidí se hrnou do nemocnic v privilegovanějších zemích a musí čekat několik hodin na pozornost. V Africe je čekání mnohem delší, lidé čekají na lékařskou péči několik týdnů. Jak si dokážete představit, není to ideální žádný scénář.
Lékařská pomoc je něco, co by se NEMĚLO odkládat na žádnou dobu. V několika částech Afriky jsou však nemocnice velmi poddimenzované. Je to tak špatné, že miliony lidí v Africe skutečně umírají každý rok, když jen čekají na lékařskou pomoc.
Jak to může pomoci
Bill Gates věří, že přístup k chatbotům AI by mohl být úžasným zdrojem pro lidi čekající na lékařskou pomoc. Namísto čekání na informace o svém stavu se lidé mohou poradit s AI, která je tu vždy pro ně. Je šokující, kolik stavů lze napravit pomocí snadno dostupných nástrojů. Může to být tak jednoduché jako příjem většího množství vody nebo užívání určitých volně prodejných léků.
Tak může pomoci pacientům, ale může pomoci i zdravotníkům, kteří pacientům pomáhají. Technologie AI dokáže pro pracovníky zvládnout určité úkoly. Může schvalovat radiologické skeny, psát poznámky a automatizovat další úkoly, které by jinak museli dělat ručně. Nemocnice mají vážný nedostatek pracovních sil a urychlení těchto úkolů jim může pomoci získat více pacientů.
Jde o to čas. Medicína je citlivá na čas a rozhodující je, kolik času zdravotnickým pracovníkům trvá, než se k pacientům dostanou. Technologie umělé inteligence by mohla pomoci urychlit lékařské postupy a úkoly, aby lékařskou péči dostalo více pacientů.
Ale co potenciální nevýhody?
Výhody na papíře se liší od výhod v reálném životě, a to platí zejména, pokud jde o technologii AI. Tato technologie není bez hlavních nedostatků a tyto nedostatky mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Halucinace
Právě teď se všechny společnosti AI snaží řešit problém halucinací AI. To je, když AI zdánlivě vytváří fakta ze vzduchu, místo aby používala informace uložené v jejím „mozku“. Představte si, že se někoho zeptáte na vědeckou otázku, a místo toho, aby si prohlížel přírodovědnou učebnici, se snaží vybavit si odpověď zpaměti, jen aby se zmýlil.
Umělá inteligence může mít halucinace na čemkoli a vy nechcete, aby halucinovala na informacích o pacientovi. Když mluvíte o pacientovi, potřebujete každou informaci, aby byla přesná. To je něco, co bude muset být vyřešeno, než to bude moci být masově nasazeno.
Zaujatost
Chatboty s umělou inteligencí je třeba vycvičit pomocí velkého množství dat z celého internetu. Odkud však většina těchto údajů pochází? Masová většina pochází ze zemí jako USA, Velká Británie a další země s větším přístupem k internetu. Afrika je však pro umělou inteligenci pouze slepým místem o rozloze 11,73 milionu mil². K výcviku AI se v Africe moc informací nepoužívá. To znamená, že chatboti jako ChatGPT, Bard, Anthropic AI a další neznají mnoho složitých podrobností o kontinentu.
Jaké jsou hlavní nemoci, které se tam vyskytují? To je jedna otázka, která může znamenat život nebo smrt. Jak je zmíněno ve videu, jedna osoba v Africe řekla ChatGPT pro diagnózu stavu. Měl příznaky včetně horečky, závratí a bolesti hlavy. Chatbot odpověděl, že mají chřipku; to bylo špatně. Jde o to, že chřipka je rozšířenější v USA, takže ChatGPT automaticky předpokládal, že to byla chřipka. Tato osoba však trpěla tuberkulózou, což je stav, který ve Spojených státech není tak rozšířený.
Takže, jaký je plán?
Vraťme se k této otázce,“Kdo jsou inovátoři, kteří uvažují o doučování afrických studentů nebo poskytování zdravotní péče Afričanům, kde je nedostatek lékařů horší než kdekoli na světě?„No, filantropie si je najde. Gates Foundation plánuje financovat neziskové a ziskové organizace, aby pomohly přinést inovace AI do Afriky. Technologie má obrovský potenciál mít pozitivní vliv na Afriku a další stejně znevýhodněná místa na světě.
Velkým plánem Billa Gatese je, aby technologie AI provedla pozitivní změnu. Díky tvrdé práci a odhodlání lidí, jako je on, BUDE AI technologií, která nás přenese do nového věku.
Zdroj: androidheadlines.com