Google přidal do Emergency SOS na Androidu novou funkci, která zabraňuje zařízením v nechtěném vytočení čísla 911. Cílem této funkce je omezit neúmyslná volání na tísňové linky poté, co si organizace stěžovala na vysoký počet náhodných hovorů od uživatelů Androidu.
Nouzové SOS přišlo na zařízení Android ze systému Android 12 a novějších. Od té doby byla tato funkce ve výchozím nastavení k dispozici na většině zařízení Android a pomohla zachránit životy bezpočtu lidí po celém světě. Nouzové SOS lze aktivovat pěti po sobě jdoucími klepnutími na tlačítko napájení. Tím se spustí odpočítávací měřič, který uživatelům umožňuje zrušit hovor, pokud byl uskutečněn náhodně.
V telefonech Pixel a dalších zařízeních, která používají aplikaci „Osobní bezpečnost“ od Googlu, může tato funkce kromě volání na tísňovou linku a upozorňování nouzových kontaktů také začít nahrávat video.
Emergency SOS se však již dříve dostal pod palbu kvůli náhodným voláním na číslo 911, zejména ve Skotsku na začátku tohoto roku. Google nejprve slíbil, že změní způsob, jakým Emergency SOS funguje na zařízeních Android, ale nevysvětlil, jakou změnu provede. Nyní je společnost spatřena při testování bariéry pro volání na číslo 911.
Android Emergency SOS přidává třísekundovou bariéru pro volání na číslo 911
Podle Mishaala Rahmana na X (Twitter), Google nyní žádá uživatele Androidu, aby se dotkli a podrželi obrazovku po dobu 3 sekund, než zavolají tísňovou linku 911. Dříve bylo nutné na připojení k 911 čekat pět sekund. Nová funkce mohla výrazně snížit kapesní číselníky, ale nelze ignorovat nevýhody.
Pro někoho v kritické situaci může být obtížné (ne-li nemožné) stisknout obrazovku po dobu 3 sekund. Například v případě infarktu nebo nedostatku světla nemusí být osoba schopna udržet obrazovku. Google samozřejmě stále umožňuje vrátit se ke starému 5sekundovému odpočítávání v nabídce nastavení. Nouzové SOS můžete také zcela vypnout.
Různé společnosti mají různé přístupy k aktivaci nouzového SOS. Samsung například nabízí 10sekundové odpočítávání místo 5 sekund a dotyk a podržení nahrazuje gestem přejetí.
Zdroj: androidheadlines.com