Displeje chytrých telefonů schopné zacelit škrábance nebo praskliny jsou již dlouho základem sci-fi příběhů. Nedávná zpráva od analytické společnosti CCS Insight však naznačuje, že tento koncept by se mohl brzy stát realitou, přičemž smartphony se samoopravitelnými displeji se možná dostanou na trh již v roce 2028.
Jak by takový displej fungoval?
Podle zprávy by samoopravný displej využíval „nano-povlak“ na povrchu displejů telefonů. A při poškrábání by tento povlak reagoval se vzduchem a vytvořil nový materiál, který účinně vyplní nedokonalost.
„To není z oblasti sci-fi. Dá se to udělat. Lidé právě teď pracují na některých nových technologiích, které vypadají, jako by se z nich mohlo stát něco, s čím se lidé znovu zabývají. Nemluvíme o tom, že se rozbité obrazovky zázračně vrátí. Všechno jsou to jen malé kosmetické škrábance,“ řekl hlavní analytik Ben Wood v rozhovoru pro CNBC.
Pro ty, kteří se ptají, zda takovou technologii viděli, není koncept samoopravných displejů smartphonů zcela nový. Důvodem je skutečnost, že společnost LG představila v roce 2013 technologii samoopravy s LG G Flex, která se vyznačuje zakřivenou obrazovkou a záhadným „samoopravným“ povlakem na zadním krytu. Přestože společnost LG nikdy nezveřejnila konkrétní podrobnosti o technologii, telefon údajně obsahoval povlak atomů vodíku, které se při poškrábání přeskupily ve stejné vzdálenosti.
Kromě toho další společnosti, jako je Motorola, přihlásily patenty na podobné technologie, včetně obrazovky vyrobené z „polymeru s tvarovou pamětí“, která by se mohla sama opravit při vystavení teplu. Společnost Apple navíc podala patenty na flexibilní displej, který se automaticky uzdraví z poškození.
Stále ještě nemáte samoopravný smartphone?
Navzdory těmto inovacím a patentům se komerčně životaschopný samoopravný displej dosud nedostal na trh. To je způsobeno významnými bariérami obklopujícími technologii, jako jsou významné investice do výzkumu a vývoje, efektivní marketing a vzdělávání spotřebitelů.
Zdroj: androidheadlines.com