Jihokorejská komise pro komunikaci (KCC) zahájila vyšetřování obchodních praktik společností Google a Apple v zemi. Agentura se obává, že americké společnosti zneužívají své dominance na trhu aplikací.
Jako dva technologickí giganti s globální dominancí čelí Google a Apple ročně několika soudním sporům, které je ženou do právních bitev s regulátory a hlídacími psy. Většina soudních sporů tvrdí, že tyto společnosti využívají svou moc ke zneužívání trhu a konkurence. Tentokrát jihokorejský telekomunikační regulátor vyšetřuje platební metody v obchodech Play a App Store.
Agentura tvrdí, že Google a Apple nutily korejské vývojáře aplikací, aby používali konkrétní platební metodu, která by mohla vést k nespravedlivým zpožděním při kontrole aplikací. Oba tech giganti jsou povinni podniknout nápravná opatření. V opačném případě jim hrozí pokuta v celkové výši až 50,5 milionu dolarů.
Jihokorejský telekomunikační regulátor by mohl udělit Apple a Google pokutu 50,5 milionu dolarů za jejich zásady obchodu s aplikacemi
Společnost Google v reakci na to uvedla, že obdržela předběžné oznámení a jakmile bude sděleno konečné písemné rozhodnutí, podnikne potřebné kroky.
Ale reakce Applu na KCC byla drastičtější. Společnost uvedla: „Nesouhlasíme se závěry učiněnými KCC v jejich zprávě zkoušejícího a věříme, že změny, které jsme implementovali do App Store, jsou v souladu se zákonem o telekomunikacích. Jako vždy budeme nadále spolupracovat s KCC, abychom sdíleli naše názory.“
Google i Apple nutí vývojáře aplikací, aby používali platební metodu poskytovanou společností. To vedlo k mnoha antimonopolním řízením proti těmto technologickým gigantům ve Spojených státech a Evropské unii. Kritici tvrdí, že tato praxe podkopává konkurenci v platebním průmyslu a dává ještě větší dominanci majitelům obchodů s aplikacemi.
Pokud jde o Jižní Koreu, v roce 2021 schválila novelu zákona o telekomunikačním podnikání, která zabraňuje obchodům s aplikacemi nutit vývojáře používat konkrétní platební metodu. KCC dodal, že účelem zákona je podporovat spravedlivou hospodářskou soutěž, ale vynucení způsobu platby vývojářům aplikací se odchyluje od jeho účelu. Agentura také popsala praktiky Applu jako „diskriminační účtování poplatků domácím vývojářům aplikací“.
Navzdory konkurenci mají Google a Apple mnoho společných zájmů, včetně trhu vyhledávání. Google platí Applu přes 20 miliard dolarů ročně, aby se stal výchozím vyhledávačem v prohlížeči Safari. To vyvolalo kritiku od společnosti Microsoft, vlastníka Bing. Redmondská společnost tvrdí, že platba Googlu Applu poškozuje konkurenci.
Zdroj: androidheadlines.com