Apple nás všechny překvapil, když se zaměřil na podporu kalifornského zákona o právu na opravu, který byl tento týden podepsán. Zdá se, že zákon SB 244, který vstoupí v platnost 1. července 2024, bude mít pravděpodobně mezinárodní účinek.
Aby iThings vydržely déle
Nově vydaný zákon činí z Kalifornie třetí stát po Minnesotě a New Yorku, který takové nařízení uzákonil.
Apple schválil návrh zákona jen před několika týdny. Když Apple vyjádřil svou podporu, řekl, že tak činí, aby všichni Kaliforňané „měli ještě větší přístup k opravám a zároveň chránili svou bezpečnost, zabezpečení a soukromí“.
To, co řídí zákon, je myšlenka, že pro zákazníky nakupující spotřební elektroniku by mělo být snadné opravit zařízení sami nebo je vzít do nezávislých opraváren. Návrh zákona získal značnou podporu, a to i od zastánců demolice a oprav iFixit.
„S přístupem k originálním dílům, nástrojům a dokumentaci budou moci nezávislé opravny opět soutěžit. A Kaliforňané v celém státě – což je asi 1 z každých 8 Američanů – budou moci opravit věci, jak uznají za vhodné,“ řekl iFixit.
Jaká jsou tedy práva, která vstupují v platnost, a co znamenají?
Sedm let bohatý
Zákon v zásadě vyžaduje, aby výrobci elektronických zařízení a spotřebičů poskytovali až sedm let pokrytí oprav pro téměř všechny gadgety, které prodávají a které stojí 50 USD nebo více.
Zařízení, která stojí mezi 50 a 99 USD
Výrobci zařízení musí skladovat náhradní součásti, nástroje pro opravy a dokumentaci oprav po dobu tří let.
Zařízení, která stojí více než 100 USD
Výrobci zařízení musí skladovat náhradní součásti, nástroje pro opravy a dokumentaci oprav po dobu sedmi let.
Tyto požadavky jsou zastaralé, takže jakékoli zařízení prodávané v Kalifornii od 1. července 2021, musí získat tento druh podpory. V podstatě to znamená, že cenově dostupný kávovar, který jste si zakoupili minulý rok, by měl být opravitelný.
Některá zařízení tento kryt nemají. Patří mezi ně herní konzole, poplašné systémy, zemědělská technika a vybavení pro lesnictví. Stránka právních zdrojů Justia obsahuje seznam systémů, na které se zákon nevztahuje.
Apple již nabízí vlastní schéma samoobslužných oprav, které by mělo splňovat podmínky zákona. Společnost byla poprvé představena v roce 2021 v USA a pokračuje v rozšiřování tohoto programu, který je nyní dostupný v celé Evropě a také ve Spojeném království.
Co když společnost nemůže nebo nebude nabízet tuto podporu?
Jedním z důvodů, proč se Apple možná rozhodl podpořit kalifornský přístup, je ten, že to stále umožňuje párování dílůve kterém si společnosti udržují určitou kontrolu nad komponentami se softwarovými bloky.
To může prodražit opravy, ačkoli Apple tvrdí, že použití legitimních dílů je důležité pro ochranu bezpečnosti a zabezpečení zařízení. Proti tomu argumentují obhájci práva na opravu. Stojím někde uprostřed.
Společnosti, které nebudou dodržovat nový kalifornský zákon, budou potrestány. Kdo poruší zákon třikrát a více, dostane pokutu 5 000 $ za porušení a den, což se brzy sčítá. Záměrem je, myslím, vyřadit společnosti prodávající produkty, které nelze opravit.
Proč na tom záleží
Důvodů, proč je nový zákon důležitý, je mnoho. Nejenže by to mělo spotřebitelům elektronických zařízení výrazně usnadnit údržbu jejich sady, ale mělo by to také výrazně snížit množství elektronického odpadu.
Jenn Engstrom, státní ředitelka CALPIRG (California Public Interest Research Group), zdůraznila:
„Právě teď těžíme vzácné nerosty planety, používáme je k výrobě úžasných telefonů a další elektroniky, posíláme tyto produkty do celého světa a po několika letech používání je vyhodíme. Jaká škoda. Měli bychom vyrábět věci, které vydrží a být schopni opravit naše věci, když se rozbijí, a teď díky letům prosazování se to konečně budou moci obyvatelé Kalifornie s právem na opravu.“
Lze také doufat, že přijetí odlišného postoje k zastarávání může omezit trh s konfliktními nerosty.
Bude se šířit?
Víme, že EU a další území vyvíjejí podobnou legislativu, což znamená, že nový kalifornský zákon může být v budoucnu napodoben všude. Skutečnost, že Apple musí poskytovat podporu při opravách svých zařízení v Kalifornii, znamená, že tato zařízení budou všude lépe opravitelná. Společnost nebude dodávat speciální opravitelný model pro jeden stát USA.
„Oprava je klíčem k ukončení modelu ‚vezmi, vyrob, rozbij a vyhoď‘, který je tak škodlivý pro naši planetu, naše zdraví a ekonomiku,“ vysvětlil Frans Timmermans, výkonný viceprezident pro Evropskou zelenou dohodu.
„Není důvod, proč by vás vadný kabel nebo rozbitý ventilátor měl nutit ke koupi zcela nového produktu. Minulý rok jsme navrhli pravidla, která zajistí, že produkty budou navrženy tak, aby bylo možné je opravit. Dnes navrhujeme, aby se skutečné opravy věcí staly snadnou a atraktivní možností pro spotřebitele.“
Dále ven
I když jeho přístup není dokonalý, Apple pokračuje v práci na kruhovém výrobním systému a letos představil svůj první uhlíkově neutrální produkt s Apple Watch.
Zdá se, že společnost chápe, že spotřebitelské opravy budou v budoucnu stále důležitější, protože podniky všude se snaží snížit emise uhlíku, aby ochránily to, co zbylo na planetě.
Krok, aby zařízení vydržela déle, byla společností označena v září 2019, když o něm jednala viceprezidentka Apple Lisa Jackson. Tato odolnost se odráží v hodnotě zařízení Apple na druhém uživatelském trhu.
Prosím, sledujte mě na Mastodon, nebo se ke mně přidejte do skupin AppleHolic’s bar & grill a Apple Diskuze na MeWe.
Copyright © 2023 IDG Communications, Inc.
Zdroj: techadvisor.com