Technologie bezdrátové sítě 5G je k dispozici již několik let. První 5G smartphone na světě debutoval v dubnu 2019. Většina světové populace však ještě nemá přístup k 5G. Podle švédské síťové společnosti Ericsson bylo na konci roku 2022 pokryto sítěmi 5G pouze 35 procent celosvětové populace, přičemž v roce 2028 se předpokládá, že pokrytí dosáhne 85 procent.
Se zvyšujícím se nasazením 5G roste i trh s licencováním 5G SEP (standardní základní patenty). Stává se lukrativnější než kdy jindy. Není překvapením, že v posledních letech rapidně vzrostl počet majitelů patentů 5G. Studie trhu od LexisNexis odhaluje, že k červenci 2023 bylo 131 unikátních držitelů patentů 5G, oproti 32 v roce 2015.
Celkově firma potvrdila více než 60 000 udělených rodin patentů 5G po celém světě (30 000 v Evropě a USA), v současnosti se zvyšuje tempem 5 000 patentů ročně. Prvních deset vlastníků obsadilo více než tři čtvrtiny (76 procent) trhu, ale vlastnictví patentů 5G se „stále fragmentuje“. Ale kdo vede tento patentový závod 5G, pojďme se ponořit hlouběji do zprávy, abychom to zjistili.
Patentový závod 5G má na vrcholu známá jména
Zpráva LexisNexis nám poskytuje hodnocení patentů 5G ve třech různých kategoriích. První kategorie řadí společnosti podle počtu deklarovaných 5G patentových rodin v Evropském patentovém úřadu (EPO) nebo v Úřadu pro patenty a ochranné známky Spojených států (USPTO). Na čele tohoto žebříčku je Huawei, následovaný Qualcommem, Samsungem, LG, Nokia, Ericsson, ZTE a Oppo (poslední dvě společnosti jsou společně sedmé).
Apple, MediaTek, Xiaomi, Sony a Intel se také ocitly v top 20. Tento žebříček však zaznamenává značný posun, když se vezme v úvahu index patentových aktiv (PAI). PAI představuje sílu patentového portfolia společnosti. Vyšší počet udělených patentů nemusí nutně znamenat vyšší PAI, protože některé technologie jsou hodnotnější a mají větší význam v celkovém schématu věcí.
V tomto žebříčku Huawei klesá pod Qualcomm a Samsung. LG je stále na čtvrtém místě, ale Nokia se propadá na sedmé. InterDigital (v předchozím žebříčku na 14. místě) se šplhá až na páté místo. Oppo (7. až 12.), Asus (22. až 15.), BlackBerry (34. až 23.), Kyocera (27. až 36.), Deutsche Telecom (41. až 53.), Langbo (24. až 40.), Cisco (56. až 45.), Dalšími velkými tahouny v obou směrech jsou Brevet Capital (45. až 33. místo) a Orage (56. až 74. místo).
Společnosti, které přešly z nižší pozice na vyšší pozici, mají silnější patentové portfolio s menším počtem patentových rodin. U společností, které klesly na nižší pozici, je to naopak. Mají více udělených patentů, ale jejich Patent Asset Index je nižší. Zpráva uvádí, že pouze asi 10–20 procent deklarovaných patentů 5G je skutečně zásadních, takže některé společnosti mohou mít méně nezbytných patentů.
Špičkové společnosti přispívají do 3GPP více
Tato zpráva také řadí společnosti podle jejich příspěvků do 3GPP (3rd Generation Partnership Project), organizace, která vyvíjí bezdrátový standard 5G. Nejlepší společnosti obvykle přispívají většími příspěvky, přičemž prvních pět míst obsadily Huawei, Ericsson, Nokia, Qualcomm a Samsung. Intel, který se v předchozích dvou žebříčcích umístil na 20. a 21. místě, je po ZTE sedmým největším přispěvatelem do 3GPP.
V celkovém hodnocení 5G patentů (průměrné hodnocení ze všech tří měření) vede Huawei před Qualcommem, Samsungem, Ericssonem, Nokií a LG, přičemž první desítku tvoří ZTE, Oppo, NTT a InterDigital. Čína má 12 firem v top 50, následují USA (10), Japonsko (7), Jižní Korea (6) a Tchaj-wan (6). Nizozemsko a Německo mají po dvou, zatímco po jedné společnosti ze Švédska, Finska, Francie, Kanady a Irska se dostala do první padesátky.
Čínské společnosti také tvoří téměř polovinu (48 procent) všech držitelů licencí 5G SEP po celém světě. Patentová agentura země udělila více než 26 000 patentů 5G, za USPTO (28 000). EPO udělil 15 000 patentů. Všimněte si, že některé společnosti získávají patenty na stejnou technologii v různých jurisdikcích. Pět největších jurisdikcí (včetně Jižní Koreje a Japonska) má v současné době přibližně 41 000 unikátních rodin patentů 5G.
The post Žebříček patentů 5G: Nejlepší hráči a klíčoví přispěvatelé se v Android Headlines objevili jako první.
Zdroj: androidheadlines.com